Helló, KAPSZULAKONYHA! Pár hete már beharangoztam, hogy (minden egyéb tartalom mellett) jövőre elindul a blogomon és a közösségi felületeimen egy hosszabb posztsorozat, ennek jön most a "bevezetője". A téma pedig a kapszulakonyha/kapszulakamra, remélem, ti is annyira szeretni fogjátok, mint én.
Nekem már akkor kapszulagardróbom volt, amikor még azt sem tudtam, hogy létezik kapszulakollekció. Kevés időtálló, jól kombinálható alapdarabból áll(t), amelyek kiegészítőkkel teljesen eltérő irányokba is eltolhatók (a kedvencem pl. a nyárias ruhák "téliesítése").
Nagyon sokszor találkozom azzal a problémával, hogy valaki nem érzi kombinálhatónak a hűtője, kamrája tartalmát. Azaz megvesz egy alapanyagot, egyszer főz belőle, aztán jön a kérdés: vajon mi lesz a maradékkal? Kipróbálni, új hozzávalókkal megismerkedni persze szuper dolog, de mindenkinek "kell" a háztartásába pár olyan jól kombinálható "alapdarab", ami mindig rendelkezésére áll. Ebben a posztsorozatban időről időre olyan alapanyagokat fogok mutatni, amelyekből simán lehetnek alapdarabok. Hogy melyiket szeretitek, tudjátok elképzelni állandó szereplőnek, az már a ti döntésetek, én megmutatok minél többet, hogy legyen miből választani. Közös pont, hogy csak húsmentes alternatívák lesznek.
Első poszttémának egy olyan hozzávalót hoztam, ami nálam abszolút alapdarab, a konyhapulton tartom az olívaolaj mellett, tehát elhihetitek, mennyire fontos szerepet tölt be. "Ő" a szójaszósz, a sietős napok egyik megmentője. Ugyanúgy ad egy kis extrát a "sima" főtt rizsnek, mint egy gyors zöldséges pirított tésztának. És még megannyi másnak, épp ezért több recept következik.
Kínai keles szendvics
Hozzávalók (2 személyre, 4 darabhoz):
2 evőkanál olívaolaj
25 dkg kínai kel
1 csokor újhagyma
2-3 evőkanál szójaszósz
kb. 12 dkg füstölt tofu
2 db tetszőleges (teljes kiőrlésű, rozsos stb.) buci
majonéz
Az olívaolaj felét felhevítjük egy serpenyőben, és a megtisztított, felcsíkozott kínai kelt puhára sütjük rajta a felkarikázott újhagymával együtt (lehet picit pirítani is, szuper lesz!). Közben ízesítjük a szójaszósszal. A maradék olívaolajon átsütjük a szeletekre vágott tofut. A bucikat kettévágjuk, belső felüket megpirítjuk, majd megkenjük majonézzel, végül megpakoljuk a kellel és a tofuszeletekkel.
Szójaszószos-tojásos barna rizs
Fontos aláhúzni, hogy ebben a sorozatban nem váltom meg a világot, hétköznapi, jól alakítható, egyszerű recepteket mutatok, pont olyanokat, mint az alábbi. Ennek a "receptnek" sztorija is van: egyszer két héten keresztül tortákon dolgoztam, a fél utca sütit evett. :) Hatalmas munka volt, teljesen el voltam havazva, mondtam M.-nek, hogy oké, rendelsz pizzát vagy főzök rizst a grillsajt mellé, amit előző szombaton vettünk a termelői piacon. A rizsre (szerintem inkább a sajtra) szavazott, de hogy ne legyen annyira unalmas, adtam hozzá ezt-azt, főleg szójaszószt. És ahogy az már lenni szokott, a "szójaszószos rizs" azóta is kedvenc. Az újhagyma, tojás és persze a szójaszósz alap, minden más csak plusz, amit épp találtok a hűtőben.
Hozzávalók (2 személyre):
12 dkg barna rizs
2 evőkanál olívaolaj
1 kisebb kaliforniai paprika
3-4 szál újhagyma
3 db tojás
3 evőkanál szójaszósz
A barna rizst hagyományos módon megfőzzük. Az olívaolaj felét egy serpenyőbe öntjük, felmelegítjük, majd a megmosott, felcsíkozott paprikát puhára sütjük rajta. Kivesszük, félretesszük. A serpenyőbe öntjük a maradék olajat, és rátesszük a megpucolt, felaprított újhagymát. Sütni kezdjük, közben a tojásokat felverjük. Ráöntjük, eloszlatjuk a serpenyőben, mintha omlettet sütnénk, és így hagyjuk pár percet. Ezután falapáttal átforgatjuk, nagyobb darabokra törjük, majd félretoljuk a serpenyőben. Mehet hozzá a főtt rizs és a szójaszósz, átpirítjuk, majd hozzáadjuk a sült paprikát, és apránként összekeverjük a tojással. Szuper köretnek, de ha minden kötél szakad, főételnek is simán tálalom.
Archív recept a blogról: Gombás-zöldséges üvegtészta
Narancsos-szójaszószos dresszing
Nagyon-nagyon szeretem, ugyanúgy szuper a legegyszerűbb zöldsalátához, mint sült zöldségekhez.
Variációk:
- elhagyható a fokhagyma, akár az újhagyma is
- tehető hozzá kevés aprított csili (ekkor maradjanak a hagymák is)
- az olívaolaj fele kiváltható szezámolajjal, ehhez az összes fenti jól passzol (hagymák, csili)
Hozzávalók (egy kb. 150 ml-es kis üveghez):
50 ml frissen facsart narancslé
15 ml frissen facsart lime-lé
50 ml semlegesebb ízű olívaolaj
3 evőkanál szójaszósz
1 gerezd fokhagyma
1 kis darabka friss gyömbér (megpucolva, kb 1x1 cm-es kocka)
1 kisebb, zsenge szál újhagyma (fehér része)
A facsart citrusleveket, az olívaolajat és a szójaszószt egy kis üvegbe öntjük. Hozzáadjuk a megpucolt, lereszelt fokhagymát és gyömbért, valamint a finomra aprított újhagymát. Jó alaposan összerázzuk. Hűtőben tároljuk, felhasználás előtt felrázzuk.