Simán lehet, hogy már kiürült a kekszes fémdobozotok, viszont vártok még vendégeket, meg egyébként is, némi keksz mindig jól jön, maximum bevezetitek mellé az 5 órai tea :) rituáléját. Megmutatom, idén miket készítettem a dobozokba karácsonyra, nem titok, hogy most (26-án délután) már az újabb köröket sütöm, valahogy mindig az apróságok fogynak a legjobban. És egyébként jó buli szaggatni, díszíteni, agyeldobós, kikapcsolós program, ezért is a karácsonyi egérhad (definíció tőlem :) ) a posztban. A szezonban ezzel zárom a karácsonyi recepteket, a következők már sósak lesznek a szilveszteri bulira. :)
Szerintem sokan azért is sütünk karácsonykor, mert szeretünk díszítgetni - eskü, még én is, pedig inkább a minimalista desszertek felé hajlok. Mutatok két teljesen egyszerű, de jól szaggatható, formázható kekszet azoknak, akik felvásárolták a boltok arany- és ezüst szórócukor készletét (ezek a színek tökéletesek újévre), illetve egy olyan bonbont, ami meg abszolút mutatós magában. Ez utóbbit azoknak (is), akik messziről elkerülték a csillogó cukorgyöngyöket.
Túrós-fehér csokis kekszek
Hozzávalók (nagyobb méretű kör alakú szaggatóval összesen 14 darab lett):
15 dkg liszt
5 dkg vaj
10 dkg túró
1 kávéskanál vaníliaaroma
2-3 evőkanál cukor
1 tojás
kevés tej (ha szükséges)
kb. 6-8 dkg fehér csoki a kimártáshoz
szórócukrok és mogyoró crocant a díszítéshez
A lisztben elmorzsoljuk a vajat, hozzáadjuk az áttört túrót, a vaníliát, a cukrot és a tojást. Összegyúrjuk, ha nem áll össze, kevés hideg tejet (vagy vizet) adunk még hozzá, ezt a tésztát pihentetni nem szükséges.
Lisztezett felületen kinyújtjuk, tetszőlegesen kiszaggatjuk (én sima korongokat és lyukas, akasztható "karácsonyfadíszeket" készítettem), aztán mehetnek is a sütőpapírral bélelt sütőlemezre. 180 fokon kb. 15-18 perc kell nekik.
Miután kihűltek, jöhet a díszítés. A csokit vízgőz felett felmelegítjük, és tetszőlegesen kimártjuk a kekszeket. Aztán pedig díszítjük - finoman vagy ami csak a csövön kifér. :)
Diós-mandulás kekszek
Hozzávalók (nagyobb méretű kör alakú szaggatóval 7 darab összeragasztott keksz lett):
7 dkg finomra őrölt mandula
3 dkg finomra őrölt dió
5 dkg liszt + az átgyúráshoz
3 dkg kókuszreszelék
10 dkg vaj
2-3 evőkanál cukor
1 tojás
porcukor a szóráshoz
SZÉP színű :) és sűrű lekvár a ragasztáshoz
A mandulát és a diót összekeverjük a liszttel és a kókuszreszelékkel. Elmorzsoljuk benne a vajat, hozzáadjuk a cukrot és a tojást. Összegyúrjuk, majd folpakba csomagolva fél órára hűtőbe tesszük.
A pihentetett tésztát lisztezett felületen átgyúrjuk (ekkor tudunk még kevés lisztet hozzáadagolni) vékonyra nyújtjuk, egyforma mennyiségű tele és lyukas korongot szaggatunk ki belőle. (A magas olajosmag-tartalom miatt óvatosabban kell bánni a tésztával.) A korongokat sütőpapírral bélelt sütőlemezre sorakoztatjuk, és 180 fokos sütőben kb. 15-18 perc alatt készre sütjük.
Miután teljesen kihűltek, a lyukas korongokat leszórjuk porcukorral, majd lekvárral összeragasztgatjuk a kekszeket.
Aszalt barackos-puffasztott rizses golyók
Hozzávalók (10 darabhoz):
10 dkg aszalt sárgabarack
3 dkg mazsola
1 dl narancslé
2 evőkanál sűrű baracklekvár (az íze miatt, ha nem sűrű, ne tegyétek bele, mert csak nedvesíti a masszát)
ízlés szerint kevés fahéj vagy mézesfűszer-keverék
puffasztott rizs (fehér vagy barna)
A barackot felcsíkozzuk, majd egy kis lábasba tesszük a mazsolával és a narancslével együtt. Felforraljuk, majd még pár percig főzzük, hogy az aszalványok jól megpuhuljanak. Megvárjuk, hogy teljesen kihűljenek, leszűrjük, kinyomkodjuk, majd késes aprítóban összetörjük.
Áttesszük egy keverőtálba, hozzáadjuk a lekvárt, a fűszer(eke)t és fokozatosan adagolva a puffasztott rizst. Ez utóbbit egészen addig, amíg formázható masszát nem kapunk. Benedvesített kézzel kis golyókat formázunk, és tálalásig hűtőbe tesszük.