Húsvét előtt általában a régebbi receptjeimet posztolom újra, nálunk is minden évben ezek készülnek, jó feleleveníteni a kedvenceinket. Ilyen a sárgatúró, a répatorta ízű golyó és zabkása vagy a babka, ezeket mind megtaláljátok itt a blogon.
Melléjük új villámreceptek érkeztek az Instagramra és a Facebookra, amiket egész nyugodtan elkészíthettek húsvét után is, persze a nyuszi és a tojás formához nem kell ragaszkodni. :) Összegyűjtöttem egyben ide is, hogy ne kelljen egyesével keresgélni.
Töltött tojás 10 különböző toppinggal
Gyakran variálom a töltött tojás krémjét avokádóval, chilivel, krémsajttal, aprított zöldfűszerrel, de úgy is szuper látványos (és finom) lesz a végeredmény, ha az egyféle alap krémet (főtt tojássárgája, vaj, majonéz, mustár, só) különböző toppingokkal dobjuk fel. Mutatok rögtön 10 ötletet:
1, zakuszka
2, kaprigyümölcs
3, olajos hal (pl. szardínia)
4. parmezán és bazsalikom
5, újhagyma és snidling
6, genovai pesto
7, olajbogyó
8, koktélparadicsom (akár serpenyőben sütve) és sajt
9, pesto rosso
10, guacamole és petrezselyem
Villámnyulak húsvétra
A leveles tészta mindig jó megoldás, ha ripsz-ropsz sütit szeretnénk készíteni. Ezek a helyes nyuszik rengeteg módon variálhatók, az alaprecept ugyanaz: 1 csomag hűtött, sütőpapírra feltekert leveles tésztát (27 dkg-os kiszerelés) szobahőmérsékleten 10-15 percet pihentetünk, majd keresztben kettévágjuk. Az egyik felét megkenjük kb. 8-10 dkg jó sűrű krémmel, pl. mogyorókrémmel, majd ráillesztjük a másik tésztadarabot.
A két rövidebb oldalt villával összenyomkodjuk, majd a hosszabbik oldalakkal párhuzamosan 10 csíkra vágjuk. A csíkokat U-alakban meghajtjuk, a végükön egyet tekerünk, majd az így kapott nyuszikat egymástól kellő távolságban sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. 180 °C-ra előmelegített sütőben 18-20 perc kell nekik, a tepsiben hagyjuk kihűlni.
A kis "pompon" farok porcukorba hempergetett natúr marcipángolyó. Teljes kiőrlésű leveles tésztából, cukormentes mogyorókrémmel és porcukorszórás nélkül készítve is szuperek lesznek a nyuszik!
Húsvéti linzer őrölt mandulával és mogyoróval
Linzer nélkül nincs sem húsvét, sem karácsony!
Hozzávalók (20-22 darabhoz):
30 dkg liszt vagy: 15 dkg liszt, 7,5 dkg őrölt mogyoró, 7,5 dkg őrölt mandula
20 dkg hideg vaj a lisztbe belemorzsolva
10 dkg cukor
1 db tojás
1 csipet só
A liszt felét most is őrölt mandulára és mogyoróra cseréltem, a tésztát vaníliával ízesítettem. A pár mm vékonyra nyújtott kekszeknek 13-16 perc kell a sütőben. Savanykás meggylekvár került 2-2 linzer közé, a porcukor pedig nyugodtan elhagyható. 20-22 közepes méretű, összeragasztott linzer jön ki a fenti mennyiségű tésztából.
Tojásfészkek
Húsvét után nyugodtan formázzatok a masszából golyókat vagy lapos "müzliszeleteket"!
Hozzávalók (kb. 18 darabhoz):
20 dkg aszalt datolya
10 dkg zabpehely
1 kávéskanál őrölt fahéj
15 dkg mogyoróvaj
2-3 nagy(!) csipet só
kevés kókuszzsír (megolvasztva)
kis csokitojások
A datolyát forró vízbe áztatjuk, hagyjuk megpuhulni, majd alaposan kinyomkodjuk. Először a zabpelyhet, majd a datolyát is összetörjük késes aprítóban. Ezután hozzáadjuk a fahéjat, a mogyoróvajat és a sót, végül apránként annyi olvasztott kókuszzsírt öntünk hozzá, hogy jól összedolgozható, gyúrható állagú masszává álljon össze (ne legyen túl lágy, de ne is morzsálódjon). A masszából golyókat, azokból pedig kis fészkeket formázunk, és mindbe ültetünk pár apró csokitojást.